Skip to main content

Diemen staat er financieel goed voor, langere termijn minder rooskleurig 

De gemeente Diemen heeft 2025 afgesloten met een positief saldo. Een deel van het geld dat overbleef, is toegevoegd aan de spaarpot van de gemeente. Goed nieuws dus, maar er komen mogelijk wel krappere tijden aan op de langere termijn.  

Dat blijkt uit de Kadernota 2027, die het nieuwe college van burgemeester en wethouders deze week aanbiedt aan de gemeenteraad. De jaarrekening 2025 liet een overschot zien van 4,5 miljoen euro.

De Kadernota is in feite de opmaat naar de gemeentelijke begroting voor het volgende jaar. Hierin schetst het college bestaande uit Pro en D66 alvast hoe de gemeente er financieel voor staat en met welke inkomsten het rekent. De concrete kosten van nieuwe plannen uit het coalitieakkoord worden pas later uitgewerkt, in de Programmabegroting 2027 die dit najaar naar de gemeenteraad gaat. 

Meerjarenperspectief 

De gemeente gaat ervan uit dat we blijven bouwen en dat het aantal inwoners blijft groeien. Eind 2027 verwachten we ruim 17.000 woningen en 35.000 inwoners,’ is te lezen in de Kadernota. ‘Door een nieuwe verdeelsystematiek voor de middelen vanuit het Rijk, gaat Diemen er in de komende jaren ruim 3 miljoen euro op achteruit. Voor 2027 werd al rekening gehouden met een verlaging van 0,5 miljoen euro, maar kortgeleden werd duidelijk dat dit pas vanaf 2029 ingaat. Dat maakt het perspectief voor 2027 gunstiger dan het meerjarenperspectief in de begroting van 2026.’ 

Een aantal ontwikkelingen kan een groot effect hebben op het meerjarenperspectief, aldus het college. Bijvoorbeeld de uitkering uit het Gemeentefonds, de (stijgende) kosten van de jeugdhulp – iets waarmee meer gemeenten te maken hebben – en het op te richten publieke warmtebedrijf, samen met de gemeente Amsterdam. 

Minder rooskleurig

Op de langere termijn ziet het er echter wat minder rooskleurig uit. De verwachting is dat er krappere tijden aankomen, zo schetst de gemeente. ‘Het is goed nieuws dat we voor de komende twee jaar nog geen rekening hoeven houden met een lagere uitkering van het Rijk,’ zegt wethouder Sophie Kuilman (Pro).

‘Maar voor de langere termijn is het perspectief onzekerder. Door de goedgevulde spaarpot van de gemeente hebben we gelukkig een buffer voor eventuele tegenvallers. In de begroting voor 2027 zal ook de financiële uitwerking van nieuw beleid worden opgenomen.’ De gezonde, solide financiële basis geeft haar naar eigen zeggen vertrouwen. ‘In het najaar denken we een structureel sluitende begroting voor te kunnen leggen aan de gemeenteraad.’ 

De gemeenteraad bespreekt de Kadernota 2027 eerst informatief op 25 juni. Op 2 juli neemt de raad er een besluit over.

begroting, Diemen, gemeenteraad, kadernota, Sophie Kuilman